Dünya Sağlık Örgütü Uyardı

Dünya sağlık örgütü tedbirleri gevşetmeye hazırlanan Avrupa ülkelerine dikkatli olun uyarıları yaptı. Virüsün affetmeyeceğini hatırlattı. Salgın ülke ekonomilerini alt üst etti.

Dünyayı tehdit eden covid-19 da can kaybı 230 bine yaklaştı. İyileşenlerin sayısı ise 1 milyonu geçti. Amerika Birleşik Devletlerinde ölü sayısı 61 bine ulaştı.

New York Şaşkınlık Yaratan İki Olaya Sahne Oldu

Bir cenaze evinin önünden gelen kokuları araştıran polis, iki kamyonette 50 kişinin cansız bedenini buldu. Polis, artan ölümler yüzünden cesetleri koyacak yer kalmadığını söyleyen iş yeri sahibi hakkında soruşturma başlattı.

Avrupa Normalleşme Planlarını Hayata Geçirmeye Çalışıyor

Salgını kontrol altına alan İspanya da Son bir buçuk ayın en düşük can kaybı yaşandı. 268 kişi yaşamını yitirdi. 4 Mayısta karantina tedbirlerini hafifletmeye başlayacak olan İtalya da Başbakan Conte; ‘Hala salgının etkisindeyiz ve normal hayata dönmemiz bizim için epey bir zaman alacak’ dedi. Dünya Sağlık Örgütünün Avrupa sorumlusu Henry Cluck; Önlemlerini kaldırmaya hazırlanan ülkelere dikkatli olun çağrısında bulunurken, Bu virüs affetmeyeceğini söyleyen Cluck uyanık, dirençli ve sabırlı olunması gerektiğini, doğabilecek her türlü senaryoya karşı tedbirlerin her birine kendimizi hazırlamamız gerektiğini söyledi.

İngiltere de Bir Günde 4.576 Ölü

Huzur evlerindeki ölümleri de kayıtlarına ekleyen İngiltere de hayatını kaybedenlerin sayısı hızla artıyor. Bu gidişatla devam eden İngiltere böylelikle Amerika ve İtalyanın ardından dünya da en çok ölümün yaşandığı 3. ülke oldu.

Salgın Dünya Ekonomisini Vurdu

Salgının ekonomik etkileri bir çok ülkeyi zor durumda bıraktı. Bir buçuk ay önce başlayan karantina önlemleri nedeniyle Fransa ekonomisi son 70 yılın en büyük küçülmesini yaşadı. Ülke resmen ekonomik durgunluğa girdiğini belirtti. Almanya da ise durum farksız. İkinci Dünya savaşı sonrasında en büyük krizin bu olduğunu söyleyen Merker; Alman ekonomisin yoğun iç ve dış şoklarla karşı karşıya olduğunu duyurdu. ABD ise bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4.8 oranında daraldı. Son 6 hafta da işsizlik maaşına baş vuranların sayısı 30 milyonu geçti.

Bir cevap yazın