Prof Dr. Mehmet Ceyhandan 3 Bilinen Hastalık İçin Aşının Önemine Vurgu

Verem, Su Çiceği ve Kızamık aşıları aileler tarafından çocuklarına yaptırılmazsa bu hastalıkların çoğu korona virüsten bile büyük salgınlara neden olabiliyor. Çocuklarını virüs testi için bile hastaneye götürmekten çekinen ailelerin özellikle dikkatini çekmek isteyen Profosör Doktor Mehmet Ceyhan yaptığı açıklamalarla uyardı.

Herkes heyecanla korona aşısını bulunmasını beklerken aşı karşıtları için korkutan uyarı geldi. Aşılamanın ülke olarak bırakıldığında her yıl 14 binin çocuğun bu hastalıklardan dolayı kaybedilebileceğini söyleyen Ceylan, Bu ve bunun gibi 13 hastalığın daha aşıları devlet tarafından karşılanıyor dedi.

Kızamık yeni tip corona virüsünden beş kat, Su Çiceği ise kızamıktan beş kat daha bulaşıcı. Yani çocukları aşılatmak hayati önem taşıyor. Sadece aşı karşıtlığı değil. Son dönemde korona virüs korkusu nedeniyle çocuklarını aşıya götürmekten çekiniyor kimi aileler. Mehmet Ceyhan’ın ise bu konuda yorumları kritik önem taşıyor.

Aile hekimleri gerekli önlemlerin hepsini alıyor. Aşı yapılacak çocuklar covid şüphelileriyle karşılaştırılmıyor yani aşıyı ihmal etmemek ve geciktirmemek gerekiyor.

Bir cevap yazın